  • TAG Heuer War201A.fc6266 Analog Automatic Watch – Exquisite Luxury Timepiece
Click to enlarge
Click to enlarge
Others
Condition: New
Stock Status: In Stock
Delivery Status: 1-3 days
Compare
Add to wishlist
Category: 15th Anniversary Gifts
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • DESCRIPTION
  • ADDITIONAL INFORMATION
  • REVIEWS
  • ABOUT THE BRAND
  • SHIPPING & DELIVERY
Description
  • Analogue display with automatic movement offers a classic, tactile timekeeping experience.
  • Versatile strap options and a polished finish ensure a versatile, executive-ready aesthetic.
  • Brand Name:
  • TAG Heuer
  • Model Name:
  • WAR201A.FC6266
  • Model Number:
  • WAR201A.FC6266
  • Display:
  • Analog
  • Watch Movement Type:
  • Automatic (self-winding)
  • Case Material:
  • Stainless Steel
  • Case Diameter:
  • 41 mm
  • Case Thickness:
  • 13.4 mm
  • Bezel Material:
  • Polished steel
  • Dial Color:
  • Black opalin
  • Strap Material Options:
  • Fabric, Leather, Alligator skin, Python skin
  • Water Resistance:
  • 100 meters (330 feet)
  • Clasp Type:
  • Buckle
  • Band Width:
  • 20 mm
    Reviews (0)
    Reviews
    There are no reviews yet.
    Be the first to review “TAG Heuer War201A.fc6266 Analog Automatic Watch – Exquisite Luxury Timepiece” Cancel reply